Antep Fıstığı ile Siirt Fıstığı Arasındaki Fark Nedir?

Fıstık üretiminde önemli ülkelerden biri Türkiye’dir. Özellikle Gaziantep ve Siirt, fıstık üretiminde öne çıkan illerdir. Hatta bu iki kentte insanların temel geçim kaynaklarının başında fıstık üretimi gelmektedir. Ancak bu iki kentte üretilen fıstık birçok açıdan birbirinden farklıdır.

Türkiye’de fıstık denildiğinde ilk olarak Antep fıstığı akla gelmektedir. Bunun en önemli nedeni Antep fıstığının reklamı çok iyi yapılmışken Siirt fıstığının tanıtım ve reklamının gerektiği kadar yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile fıstık dendiğinde tüketicinin aklına ilk olarak Antep fıstığı gelmektedir.

Antep Fıstığı ile Siirt Fıstığı Arasındaki Şekilsel Farklar

Antep fıstığı ile Siirt fıstığı arasındaki en önemli fark, şekil olarak birbirlerinden farklı olmalarıdır. Siirt fıstığı, Antep fıstığına göre daha iri ve olgundur. Antep fıstığı ise Siirt fıstığına göre daha küçük ve silindir şekline daha çok benzemektedir. Ayrıca Siirt fıstığının rengi, Antep fıstığına göre biraz daha açıktır.

Antep Fıstığı ile Siirt Fıstığı Arasında İçerdikleri Besin Kaynaklarına Göre Farklar

Siirt fıstığı içerisinde Antep fıstığına oranla daha düşük miktarda yağ bulunmaktadır. Fıstığın daha yağsız olması insan vücudu için oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca Siirt fıstığının içerisinde bulunan kalsiyum, demir, fosfat ve potasyum oranları Antep fıstığına oranla daha fazladır. Bu nedenle Siirt fıstığı insan sağlığı için daha çok tercih edilmektedir. Siirt fıstığı ile Antep fıstığı arasındaki bir diğer fark ise yağ oranının farklı olmasından kaynaklanan Siirt fıstığının kolesterole iyi gelmesi hususudur.

Fistalora Siirt Fıstığı

Yukarıdaki başlıklarda da anlatıldığı üzere Siirt fıstığı en az Antep fıstığı kadar kalitelidir ve Fistalora Siirt fistığı tüketiciye bu kaliteye ulaşma imkanı sunmaktadır. Bu kaliteyi öne çıkaran en önemli faktörler düşük yağ oranı, içerdiği yararlı unsurların fazlalığı ve kolesterole iyi gelmesidir. Bu nedenle Fistalora Siirt fıstığı sağlığını düşünen her birey için önemli bir besin kaynağıdır.

Sıhhatli bir yaşam sürmek isteyen, faydalı ve sağlıklı yağları düşük yağ oranı ile tüketmek isteyen her birey, Fistalora Siirt fıstığını tüketebilir. Böylelikle tüketici hem tat olarak keyif alırken hem de sağlıklı yaşamı için de önemli bir besini bünyesine katmış olacaktır.

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Fistalora Siirt Fıstığı İşleme Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.